Mobirise Website Builder


Удружење „Шеснаеста”


Борци Шеснаесте крајишке бригаде основали су почетком маја 1993. своје удружење. Основни циљ Удружења бораца Шеснаесте крајишке моторизоване бригаде „Клуб 16” био је пружање помоћи породицама погинулих бораца и ратним војним инвалидима. Након низа активности у јединицама Бригаде и прикупљања приједлога, оснивачка скупштина одржана је у Станарима код Добоја на којој су конституисани и органи Удружења бораца Шеснаесте крајишке моторизоване бригаде „Клуб 16”, па је за предсједника скупштине изабран Слободан Нинковић, на челу предсједништва био је Миомир Шакић, а секретар је била Јадранка Димитрић. „Клуб 16” временом је прерастао у Удружење „Шеснаеста”.

Mobirise Website Builder

Удружење је имало бројне активности: организација и подјела божићних пакетића уз пригодан програм за дјецу палих бораца, пружање помоћи у вези са организовањем скупа породица погинулих ратника, пружање помоћи у вези са организовањем састанка ратних војних инвалида, посредовање у ријешавању стамбених проблема, слање дјеце на одмор у Грчку и на Палић код Суботице, слање ратних војних инвалида на одмор и опоравак у Игало, пружање редовне помоћи у намирницама борцима слабијег материјалног стања, итд. Удружење је било активно и послије рата, па је организовало свечане академије поводом Дана Бригаде, на којима су учествовали умјетници попут глумца Петра Божовића, књижевника Матије Бећковића и пјевача Предрага Цунета Гојковића.

Mobirise Website Builder

Постојало је и једно удружење жена, основано 1993. у Градишци, које је дјеловало у оквиру „Клуба 16” и које је организовало обилазак бораца Шеснаесте на првој линији фронта, прикупљало помоћ за њих, учествовале у организацији сахрана и помена, а послије рата такође учествовало у обиљежавању Дана Бригаде. Жене из овог удружења извезле су, као ручни рад, амблем Шеснаесте и поклониле га на чување Вуковој задужбини у Београду.

© КЛУБ 16 - Сва права задржана